FAQ

Fabuła jest mało jasna? Nie zrozumiałeś czegoś? Masz dodatkowe pytania? Trafiłeś na odpowiednią stronę!

  Poniżej podane są podstawowe pytania, które mogą nękać wielu z nowych potencjalnych członków, jak i należących już do bloga osób. Postaramy się udzielić Ci odpowiedzi na kilka z najważniejszych, a jeśli nie znajdziesz interesującej cię informacji, wpisz w komentarzu pytanie, a my postaramy się na nie jak najszybciej odpowiedzieć.
  Nie bój się. Ta strona powstała po to, by ci pomóc!

Spis treści

I Formularz
II Postać
III Opowiadania
IV Świat przedstawiony
V Pozostałe

Formularz


1. O co chodzi z autorem zdjęcia?
  • Każde zdjęcie znajdujące się w internecie ma swojego autora, tzn. zostało przez kogoś stworzone. Niektórzy nie chcą, aby ich prace były publikowane na innych stronach bez ich zgody czy też bez linku prowadzącego do ich portfolio lub w ogóle publikowane. Dlatego tak ważne jest podawanie autora zdjęcia lub w przypadku, gdy nie jesteśmy tego pewni - linku do strony, z której owe zdjęcie pochodzi. Nie można używać tzw. commissionów, gdyż są to arty tworzone na zamówienie, a używanie ich przez osobę nie będącą jej właścicielem jest karalne.
2. Czy dozwolone jest używanie artów +18 lub niezbyt pasujących do aparycji postaci?
  • Nie. Ze względu na możliwość ujrzenia artu przez osoby nieletnie, niedozwolone jest używanie artów mogących zostać uznane jako +18. Wymagana jest z kolei zbieżność aparycji postaci z artu do tej, którą opisujemy. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, aby uwzględnić na przykład kolor sierści (nie może być tak, że na zdjęciu postać ma kremowe futro, a my w aparycji piszemy, że ma czarne) tak, jak jest w rzeczywistości. To samo tyczy się sytuacji, w których dla przykładowo wilka wykorzystujemy art przedstawiający go w humanoidalnej formie (anthro).
3. Czy jako tytuł mogę zabrać motto z jakieś strony internetowej, tekst piosenki lub zaproponować własne?
  • Oczywiście, że tak. Jeśli jednak posługujesz się czyimiś słowami, warto podać ich autora bądź wykonawcę utworu w przypadku piosenki. Nie trzeba się natomiast rozdrabniać nad tytułami, jednak nic się nie stanie, jeśli takowy podasz. Warto także zwrócić uwagę na to, aby tytuł nie był zbyt długi - źle to wygląda na blogu, a i raczej nikt nie kieruje się sentencją porównywalną długością do słynnych Trenów Kochanowskiego.
4. Czy można mieć mniej niż 4 moce lub jedną, ale niesamowicie potężną?
  • Nikt nie każe wykorzystywać całego limitu mocy - rzeczą ludzką jest, że możesz nie mieć od razu na wszystkie pomysłu, a z czasem się on pojawi. Wówczas wystarczy jedynie napisać do kogoś z administracji i powiadomić ich o tym. Co się tyczy natomiast "wielkości" mocy, oczywistym jest chyba, że nie można posiadać zdolności takiej jak tworzenie nowego wymiaru i tym podobne. Moc może być rozległa, jednak administracja radzi nie tworzyć wszechpotężnej postaci. Dopuszczalna jest na przykład zdolność tkania ognia z powietrza, przy czym można go kontrolować i tworzyć z niego różne kształty. Jeżeli nie masz pewności, czy dana moc jest dopuszczalna, po prostu zapytaj.
5. Czy mogę wykorzystać formularz z innego bloga lub opierać się na nim?
  • Administracja wyraża na to zgodę tylko w jednym przypadku - postać ta należy do ciebie, a nie do kogoś innego. Możecie próbować nas oszukać, jednak jak to mówi przysłowie - kłamstwo ma krótkie nogi. Osoba, u której odkryte zostanie oszustwo, zostanie w trybie natychmiastowym usunięta z bloga. Radzę więc się zastanowić, czy warto w ogóle dołączać, jeśli już na wstępie żerujesz na czyjeś ciężkiej pracy.
6. Jeżeli nie posiadam konta Howrse, co powinienem wpisać w podpunkt Kontakt?
  • Brak konta Howrse zdecydowanie utrudnia sprawę, ale to nic złego! Zawsze możesz wpisać co najmniej dwa inne adresy kontaktowe, do których oczywiście masz dostęp i które odwiedzasz raz na jakiś czas. 

Postać

1. Czy jeśli chce się posiadać rodzinę niebędącą członkami bloga, trzeba wtedy stworzyć owe postacie?
  • Jeżeli rodzina ta nie będzie wywierać zbyt dużego wpływu na twoją postać, nie trzeba wtedy tego robić. Ważne jest jednak, aby nie nadużywać ów postaci w opowiadaniach ani nie opierać na nim całej swojej historii. Jeśli chcesz jednak mieć w rodzinie kogoś z członków bloga, musisz uzyskać najpierw zgodę właściciela owej postaci.
2. Czy dopuszczalny jest związek homo, bi lub inne, mało moralne u każdej z ras?
  • Temat ten jest dość rozległy. U ludzi takie sytuacje są (nie ma co ukrywać) na porządku dziennym, tak więc administracja nie ma żadnych zastrzeżeń. Tolerancja tych związków zależy jednak od charakteru postaci, toteż nie można mówić w imieniu wszystkich członków bloga, iż takowy związek będzie publicznie akceptowany. Jeśli chodzi z kolei o zwierzęta, w procesie ewolucji w ich umysłach zostało wręcz zakodowane, by za wszelką cenę doprowadzić do przetrwania gatunku. Dlatego właśnie wśród nich nie występuje pojęcie homoseksualizmu czy też innych jego odmian, nie będących heteroseksualizmem. Wilki i lisy mogą być zatem tylko i wyłącznie zainteresowane płcią przeciwną.
3. Czy można kogoś do czegoś zmusić?
  • Nie. Jest to niezgodne z regulaminem i odgórnie zabronione. Nie można nikogo do niczego zmusić. Tyczy się to zarówno rzeczy ważnych typu udział na przykład w polowaniu lub też błahych, przykładowo zmuszenie kogoś do zjedzenia czegoś. Zabrania się także zmuszania do stosunku lub naruszania w znaczący sposób strefy osobistej postaci bez zgody jej właściciela.
4. Czy można wtrącać się do czyiś spraw lub odkrywać czyjeś tajemnice?
  • Każdy ma swój pomysł na rozwój swojej postaci. Nie można zatem przeszkadzać komuś w rozwoju swojej historii, niepotrzebnie wtykając nos w nie swoje sprawy. Niedopuszczalne są nagłe olśnienia w stylu "ja już wiem" i tak dalej. Wyjątek stanowią sytuacje, kiedy porozumiesz się z właścicielem danej postaci odnośnie wyjawienia tych informacji - warto wtedy powiadomić o tym kogoś z administracji, aby uniknąć niepotrzebnych problemów.
 5. Czy dozwolone jest wrogie nastawienie do czyjeś postaci i poniżanie jej?
  • Jak w realnym świecie, nie każdy lubi każdego. Nienawiść oraz nietolerancja jest więc na porządku dziennym. Nie trzeba prosić właściciela danej postaci o zgodę na ów nastawienie. Jeśli natomiast chodzi o poniżanie, proszę zachować granicę moralności. Zasada: Jak ty komu, tak on tobie.
6. Czy można mieszać w fabule?
  • Jest to bezwzględnie zabronione. Nie można odbiegać od fabuły ani realiów, czyli żadnych skaczących po cukierkowej drodze jednorożców ani jakby znikąd pojawiających się demonów.
7. Czy mogę stworzyć postać, która była dawnym mieszkańcem Terry Nihil?
  • Nie ma ogólnego zakazu dotyczącego tego, jak może wyglądać historia danej postaci. Fakt ten warto jednak skonsultować z administracją w celu uniknięcia ewentualnych zmian w fabule - dotyczy to przede wszystkim klanu wilków (Łowców).

Opowiadania


1. W jakim czasie i/lub osobie należy pisać opowiadania?
  • Administracja nalega wręcz, aby opowiadania pisane były w czasie przeszłym. Co się tyczy natomiast narracji jest ona dowolna. Jedyna prośba jest taka, aby nie pisać opowiadania w pierwszej i trzeciej osobie jednocześnie - przez to trudniej zrozumieć treść.
2.  Czy jeśli napisałem pierwsze opowiadanie w pierwszej osobie, inne mogę napisać w trzeciej albo na odwrót?
  • Jak było wspomniane wcześniej, każdy może pisać w stylu, jaki najbardziej mu odpowiada. Nie chcemy jednak, abyś zmieniał formę co każdą pracę. Administracja radzi nastawić się na pisanie "jednym ciągiem", od czasu do czasu zmieniając styl na dłużej.
3. Czy można pisać serię (ciąg) opowiadań, które nie muszą oczekiwać na odpisanie, a wspólnie tworzą jedną, spójną historię?
  • Oczywiście, że można. Administracja bierze pod uwagę, że można prowadzić wątek z osobą, która odpisuje niezbyt często lub też pisze z kilkoma postaciami na raz. Wówczas terminowe wywiązywanie się z napisaniem pracy byłoby trudne. Dlatego też istnieje możliwość pisania serii opowiadań pod warunkiem, iż tworzyć one będą jedną, spójną historię. Nie mogą one jednak stanowić jedynych prac, jakie będziesz publikować na blogu, który pomimo tej możliwości bycia "samodzielnym", nadal jest blogiem grupowym.
4. Dlaczego moje opowiadanie nie zostało wstawione?
  • Gdybyś uważnie i ze zrozumieniem przeczytał regulamin bloga wiedziałbyś, że administracja nie dodaje opowiadań z dużą ilością błędów ortograficznych oraz o zbyt krótkiej treści. Skoro więc twoje opowiadanie nie zostało opublikowane, zapewne nie spełniłeś któregoś z tych warunków. Powinieneś też był otrzymać informację o owych błędach od administratorki, której ową pracę wysłałeś.
5. Czy jeżeli czekam na odpis, sytuacja ta zwalnia mnie z regulaminowego czasu na pisanie opowiadania?
  • Nie. Dołączając do bloga zaakceptowałeś tym samym regulamin, który wyraźnie mówił, że na dwa tygodnie (14 dni) przypada minimum jedno opowiadanie. Czas ten nie podlega dyskusji. Ktoś nie odpisuje? Napisz do kolejnej osoby!
6. Czy mogę pisać do samego siebie moimi postaciami?
  • Niestety, taka sytuacja nie może zaistnieć. Blogi grupowe polegają właśnie na tym, aby pisać między sobą, do różnych osób, zyskując w ten sposób nowe doświadczenia. Jeśli ktoś pisałby tylko do siebie samego, jego rozwój - który jest głównym założeniem bloga - będzie bardzo powolny, o ile nie znikomy. Dlatego właśnie jest to zabronione.

Świat przedstawiony


1. Dlaczego w świecie przedstawionym bloga nie można używać broni palnej?
  • Odpowiedź jest bardzo prosta - wówczas osobniki, które korzystałyby z broni palnej, miałyby znacznie większą przewagę nad pozostałymi postaciami z innych klanów czy też ze swojego własnego. Zarówno na blogu, jak i świecie przedstawionym panuje równowaga, której nie można zachwiać takim właśnie elementem jak korzystanie z broni palnej.
2. Dlaczego postacie innych ras nie mogą spłodzić potomstwa?
  • Tak samo jak w "prawdziwej" przyrodzie, takie sytuacje nie mają miejsca. Słyszałeś kiedyś o tym, żeby pies zapłodnił człowieka albo na odwrót? Jest to wbrew prawom natury, a poza tym w pewnym stopniu demoralizujące dla młodych ludzi. Dlatego właśnie sytuacje te są zakazane nie tylko przez wzgląd na ich niemożliwość zaistnienia w świecie rzeczywistym, ale także przez zły wpływ na młodych ludzi będących potencjalnymi czytelnikami bloga.
3. Czym różni się zmiennokształtność niemagicznych od tej standardowej?
  • Różnią się one tym, że pierwsza to zmiana postaci - przykładowo wilk może zamienić się w ptaka czy też węża. Druga natomiast polega jedynie na zmianie wyglądu bez zmiany rasy - chodzi tutaj głównie o zmiany w kolorze futra, włosów, sylwetki czy też ogólnej aparycji (nie można jednak zmieniać płci). Zmiennokształtności tych nie można mieszać ze sobą.
4. Czy niemagiczni mogą zmieniać swoją formę na inną aktualnie panującą rasę?
  • Nie. Jest to surowo zakazane ze względu na możliwość przynależności do obu klanów jednocześnie. Jest wiele różnych gatunków, możesz wybrać coś innego niż lis, wilk czy człowiek.
5. Do jakich czasów można porównać życie w Avfallen?
  • Można je porównać do czasów nowożytności - pierwsze cuda techniki już istnieją, aczkolwiek nie ma mowy o czymś takim jak nowoczesna aparatura czy smartfony najnowszej generacji. Oznacza to także, że nie ma takich potraw jak hamburgery czy też inne śmieciówki (bez obrazy). Niestety, KFC ani Pizza Hut również nie znajduje się w krainie. Popularne w naszych czasach sklepy zastępują bazary czy też targi, na których można zaopatrywać się w najróżniejsze produkty. Co się tyczy z kolei ubrań, jak najbardziej odpowiednia będzie zwykła, prosta odzież bez żadnych ekstrawagancji. Przykro mi, buty ze świecącą podeszwą, brokat czy też ćwieki to nie ta moda, szpilki czy conversy również.
6. W jaki sposób można nabyć towarzysza i na jakich warunkach to się odbywa?
  • Towarzysz to doskonały sposób na urozmaicenie opowiadań czy też samego wizerunku postaci. Niestety, z wygody tej skorzystać mogą jedynie ludzie. Jest to sprawa nie podlegająca dyskusji. Aby posiadać towarzysza, nie trzeba wypełniać żadnych formularzy czy też pisać jakichkolwiek opowiadań, których towarzysz byłby nagrodą. Co więc trzeba zrobić? W formularzu własnej postaci wspomnieć o tym, iż takiego towarzysza się posiada. Najlepiej wówczas podać tam jego imię, rasę oraz płeć (jeżeli imię nasuwa jakiekolwiek wątpliwości). Jeżeli będziesz miał ochotę, możesz także nadesłać link do artu, który przedstawia twojego towarzysza. Jest jednak jedno "ale": towarzysz nie może posiadać mocy magicznej ani być mitycznym czy też wymarłym gadem - oznacza to, że żadnych feniksów, bazyliszków, demonów, jednorożców, velociraptorów czy też latających krów i tak dalej. Ot co, normalny zwierzak.
7. Czy muszę opisywać jak postać dołączyła do klanu? Ogólnie na jakiej zasadzie odbywa się dołączenie?
  • Nie jest to wymagane ze względu na to, iż każda postać pojawiająca się na blogu zostaje - potocznie rzecz ujmując - wyłowiona z tłumu, stając się tym samym osobnikiem mającym wpływ na fabułę bloga. Oznacza to mniej więcej tyle, że przestaje być ona jedynie tłem, a aktywnym uczestnikiem wydarzeń. Ze względu na ukształtowanie terenu oraz historię powstania Avfallen, niedozwolone jest tworzenie postaci przychodzącej "z zewnątrz" (nie dotyczy to dawnych mieszkańców Terry Nihil).
8. Czy moje własne postacie/moja postać i NPC mogą być partnerami?
  • Absolutnie i kategorycznie nie. Związek dwóch postaci należących do jednej osoby jest zabroniony. Z kolei postacie NPC, jak sama nazwa wskazuje, mogą być jedynie tłem opowiadań. Żadna z blogowych (grywalnych) postaci nie może wiązać się z jakimkolwiek NPC ze względu na to, iż postacie te mogą być wykorzystywane przez każdego członka bloga. Wyobraź sobie, że jeden NPC sypia z wszystkimi członkami danego klanu i ma z nimi wszystkimi jednocześnie dzieci. Facet to inna sprawa, ale kobieta? Biedulka. 
9. Czym różni się lider od opiekuna klanu?
  • Lider pełni funkcję reprezentacyjną, podobnie jak prezydent w ustroju demokratycznym, wpływa na bloga pod względem fabularnym. Opiekun z kolei zajmuje się dobrem klanu od strony blogowej, dbając o wszystkich i traktując po równo. Nie ma jednak co ukrywać, iż w ostatecznym starciu to właśnie lider pełni najważniejszą funkcję, przez co to do niego należą ostateczne decyzje czy też werdykty.
10. Świat The World of Fiction jest fantastyczny czy realistyczny? Co jest dopuszczalne w świecie przedstawionym?
  • Mamy tutaj styczność z gadającymi wilkami czy też zmieniającymi umaszczenie lisami. Biorąc pod uwagę tych kilka czynników nie można powiedzieć, iż świat TWoF jest realistyczny. Nie możemy jednak popadać w paranoję - to, że dopuszczalne są elementy fantastyczne wcale nie oznacza, że nagle na cukierkowej drodze spotkamy jednorożca, a z wnętrza wulkanu niczym pajacyk z pudełka wyskoczy wodny smok. Dlatego właśnie trzymajmy się choć trochę świata realistycznego, jedynie od czasu do czasu pozwalając na "wkroczenie" magii.
11. Co znajduje się poza terenami klanów?
  • Podobnie jak w świecie realistycznym, poza terenami danej krainy znajdują się inne, również zamieszkałe doliny. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że niektórzy z członów mogliby wyrazić chęć do "szalonej przygody bez granic", administracja postanowiła stworzyć dookoła ogromne pustkowie, w którym bez doświadczonego przewodnika można pozostać na wieczność. Ogromne połacie suchej, spękanej gleby mają wielkość porównywalną do Sahary, z której po choćby krótkim zbłądzeniu żywemu wrócić się nie da. Poza tym na północy krainy znajduje się łańcuch górski, który jest niemalże nie do przebycia. Kilka lat temu pewien mały przesmyk dawał dostęp do morza, z którego skorzystali uciekinierzy z Terry Nihil, ale aktualnie jest on zablokowany dla mieszkańców krainy i mają oni dostęp tylko i wyłącznie do zatoki.

Pozostałe


1. Jak zdobyć autora?
  • Autora zdobyć można dopiero po napisaniu minimum 3 opowiadań. Wówczas należy podać adres gmail oraz zgłosić chęć otrzymania tego statusu. Administracja zastrzega sobie jednak prawo odmowy, jeżeli opowiadania nadesłane wcześniej zawierają dużo błędów ortograficznych czy też nie spełniają innych warunków określonych w regulaminie.

2. Jak zostać moderatorem/administratorem?
  • Są to najwyższe rangi na blogu, na które (nie ma co ukrywać) należy sobie solidnie zapracować. Warto zacząć od drobnych pomocy administracji bloga, jak na przykład mówienie o błędach, zauważanie niedociągnięć, podsuwanie pomysłów itd. Nie oznacza to jednak, iż każda taka osoba zostanie od razu moderatorem. Jak już było bowiem wspomniane wcześniej, na taki zaszczyt należy sobie zapracować, ale i zyskać zaufanie. W dodatku musi istnieć potrzeba przyjęcia dodatkowych osób do ekipy. Nie oszukujmy się, ale 10 osób ogarniających bloga to nie jest dobry pomysł - na pewno większość z nich będzie siedzieć bezczynnie, poza tym stare przysłowie mówi: "gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść".

3. Czy mogę używać zamieszczonych tu treści i grafik?
  • Zgodę na to uzyskać możesz jedynie wówczas, gdy prace te zostały stworzone przez ciebie samego. W pozostałych przypadkach konieczna jest zgoda autora tej treści czy też grafiki.

4. Czy mógłbym zainspirować się waszą pracą?
  • Należy znać granicę między inspiracją a kopiarstwem. Nikt nie życzy sobie znaleźć swoją własną pracę u kogoś innego, kto nie włożył nawet grama wysiłku w to, co niektórym zajęło kilka tygodni - a nawet miesięcy - pracy. Dlatego też wszelkie pomysły odwzorowywania się na blogu The World od Fiction powinny zostać zgłoszone do administracji bloga, która zgodzi się na tą inspirację. Jeżeli jednak zdarzy się, że ktoś bez słowa skopiował jakąkolwiek zawartość bloga TWoF w mniejszej lub większej części, taka sprawa może skończyć się na drodze sądowej. Zastanów się więc, czy naprawdę warto.

5. Gdzie znajdę autorów grafik?
  • Znajdziesz ich m.in. na popularnym serwisie DeviantArt. Administracja zezwala jednak na korzystanie z własnych, samodzielnie tworzonych grafik, które mogą (ale nie muszą) być publikowane na innych stronach internetowych.

6. Czy podanie swojej daty urodzin do kalendarza jest obowiązkowe?
  • Jak zostało wspomniane w zakładce z kalendarzem, nie jest to obowiązkowe. Każdy ma prawo do zachowania tej daty w tajemnicy, a i jej podanie w formularzu jest dobrowolne. Informacja ta nie zostanie jednak wykorzystana w żaden inny sposób jak po prostu w celu złożenia życzeń czy też zorganizowania pomniejszej imprezy na czacie bloga.

7. Co zrobić jak zauważę pracę, której autor nie zezwala na używanie?
  • Jak najszybciej zgłoś to administracji bloga. Wówczas ta sprawdzi, czy twoje podejrzenia się prawdziwe, a jeśli tak będzie czym prędzej usunie zabroniony art z bloga.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz