Podręcznik medyka

Wstęp

 
  Każdy członek klanu wie, że medycy są absolutnie niezbędni, aby ratować swoich pobratymców i nie tylko. Niełatwe to zadanie, zważywszy na mnogość różnych chorób i schorzeń, które ciągle dochodzą, a i nie na wszystkie istnieje jeszcze lekarstwo. Tutaj przedstawimy listę wybranych chorób, których znajomość może pomóc postaciom wybierającym ścieżkę medyka wprowadzać ciekawe wątki do opowiadań i nie tylko! Jeśli masz pomysł na jakąś chorobę, umieść ją w opowiadaniu lub tutaj, w komentarzu, a my po krótkiej analizie dodamy ją do listy. 
Uwaga! Nie uwzględniamy typowych chorób czy ran, bo nasza lista za bardzo by się rozrosła, by ktokolwiek chciał ją czytać, ale to nie znaczy, że ich nie ma ;)

Lista chorób i innych schorzeń


Awyl - choroba, którą powodują bakterie przenoszone przez roślinożerców. Jeśli zostanie zjedzone mięso zakażonego stworzenia, u świeżo zarażonego osobnika pojawią się wymioty i ogólne osłabienie organizmu. Z tego osłabienia często korzystają inne bakterie, które mogą powodować własne objawy, przez co Awyl jest ciężki do rozpoznania. Leczenie jest długotrwałe i wymaga specyficznych medykamentów, rzadko dostępnych w składzikach zwykłych medyków.
Błękitny huragan - brzmi jak potężna klęska żywiołowa, ale chodzi tu o stan, który pojawia się po dostaniu się do układu oddechowego pyłków kwiatu o wdzięcznej nazwie kropliczka niebieska. Objawy mogą różnić się w zależności od osobnika, ale najczęściej powoduje on początkowo głupawkę, pojawienie się piskliwego głosu, zmniejszenie rozmiaru, aż do objawów niemalże odwrotnych czy nawet wypalenia włosów/sierści. Ponieważ kwiat ten kwitnie intensywnie w okresie wiosennym, to tylko w tym okresie pojawia się mnóstwo "chorych" na tę przypadłość. Nieleczona powoduje poważne zaburzenia hormonalne, a potem pracy układów organizmu, co może po długim czasie prowadzić nawet do śmierci. Na szczęście da się ją powstrzymać w prawie każdym stadium - wystarczy wykąpać się w wywarze z pokrzywy i żywokostu.
Inwazja pasożytów rodzaju Fercata - ich obecność objawia się osłabieniem zdolności magicznych i częstymi bólami głowy. Szybko rozpoznana może być wyleczona nawet przez niezbyt zaawansowanego medyka odpowiednim specyfikiem, gorzej jak pozwolimy pasożytom się rozrosnąć, wtedy niezbędne będzie ich ręczne usunięcie. Zazwyczaj w organizmie zalęga się do 3 pasożytów, które dostają się do wnętrza żywiciela przez skażoną wodę i szybko się rozrastają, mogąc nawet zmiażdżyć organy wewnętrzne. Najgroźniejsze dla niemagicznych, którzy mogą nie rozpoznać choroby. Najczęściej występują u ludzi, ponieważ oni posiadają najbardziej skażone zbiorniki wodne.
Lodowy oddech - choroba, która pojawia się po zbyt długiej wizycie w obszarach o skrajnie niskich temperaturach lub zbyt długim otaczaniu się lodem stworzonym przez magię. Wywołuje ona koszmary senne i otumania umysł, przez co osoba chora wydaje się nieobecna i nieogarniająca otoczenia. Można też rozpoznać ją po charakterystycznej zimnej parze wypływającej z ust chorego. Medycy podejrzewają, że w dalszym stadium zostają zamrożone naczynia krwionośne. Wciąż trwają badania nad stworzeniem lekarstwa, niestety póki co wszystkie ofiary Lodowego oddechu czeka śmierć. Najrzadziej występuje u wilków.
Odrętwienie - stan wywołany zbyt dużym natężeniem magii w ciele lub otoczeniu, powoduje zdrętwienie kończyn. Jeśli postać odczuwa powolne sztywnienie, powinna jak najszybciej opuścić miejsce przesycone magią lub pozbyć się jej nadmiaru ze swojego organizmu, używając jakiejś mocy. Jeśli tak nie postąpi Odrętwienie może przekształcić się w paraliż, który powoli zacznie obejmować całe ciało, uśmiercając osobnika. Jeśli paraliż już się pojawi można spróbować wstrzyknąć specjalny środek rozluźniający, ale działa tylko w połowie przypadków. Podziałać może też "wyssanie" części magii przez zdolną do tego postać, jeśli problem dotyczy ciała. Przypadłość ta nie dotyka niemagicznych, choć i oni mogą czasem poczuć zawroty głowy w miejscu o dużym natężeniu magii.
Ukąszenie Żmii Prążkowanej - Żmija Prążkowana to rzadki gatunek żmii żyjącej w Avfallen, ma jad, który w ciągu kilku dni potrafi zabić dorosłego wilka (a należy pamiętać, że wilki mają bardziej odporne organizmy niż reszta). Obecność jadu objawia się napuchniętym miejscem ukąszenia, bólem tej części ciała, nudnościami, zawrotami głowy i krwawym moczem. Na szczęście przepis na antidotum znają wszyscy medycy, więc jeśli szybko zostanie ono podane, jad zostanie zneutralizowany.
Wilcza depresja - rzadka choroba, objawiająca się długotrwałym spadkiem nastroju, zaburzeniami oddawania moczu, a także chwiejnym krokiem i zawrotami głowy. Nieleczona może przyczynić się do utraty zdolności chodzenia i widzenia. Terapia powinna zostać przeprowadzona przez doświadczonego medyka, który poda choremu odpowiednie specyfiki i podtrzyma na duchu. Wbrew pozorom dotyczy wszystkich ras, ale może być przenoszona przez wilki (i też u nich najczęściej ona występuje).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz